Filtruj:

Aktywność fizyczna w czasie stresu 

Rady zawarte w tym artykule sprawdzą się również dla osób cierpiących na choroby autoimmunizacyjne i stany zapalne.

dsc_0934
Kiedy w naszym życiu panuje duży stres, zdarza nam się niedosypiać, stosować, nieodpowiednią dietę (np. taką która ma zbyt małą kaloryczność), a na domiar złego nasza aktywność fizyczna polega na wykonywaniu bardzo dużej ilości jednostek treningowych w postaci np. długiego cardio (bieganie, intensywna jazda na rowerze przez długi czas) czy też bardzo intensywnych treningów siłowych, to w naszym organizmie przewagę uzyskuje układ współczulny nad układem przywspółczulnym. Aby nasz organizm był w pełni sił, miał dużo energii to układ współczulny i układ przywspółczulny powinny być w równowadze. Oznacza to, że procesy w których wydatkujemy energię oraz procesy w których pobieramy energię z otoczenia powinny być zbilansowane. Dlatego, jeżeli w twoim życiu znajduje się dużo stresu czy to związanego ze z zamartwianiem się/denerwowaniem się np w pracy, czy też takiego związanego z niedosypianiem lub stosujesz ubogą w kalorie dietę (lub co najgorsze- wszystkie te czynniki występują w Twoim życiu równocześnie) to powinieneś zwrócić szczególną uwagę na aktywność fizyczną jaką podejmujesz w tym czasie, ponieważ ilość energii jaką wydatkujesz zdecydowanie przekracza ilość energii, którą pobierasz do organizmu.
Jest kilka istotnych kwestii na jakie moim zdaniem warto zwrócić uwagę w kontekście aktywności fizycznej:
????Na czas dochodzenia do równowagi zminimalizuj treningi o wysokiej intensywności na rzecz rekreacji. Mam tutaj na myśli spacery na świeżym powietrzu zwłaszcza w parku lub w lesie, przebywanie na słońcu, rekreacyjną jazdę na rowerze czy na rolkach. Niech twoja aktywność fizyczna przypomina bardziej zabawę niż trening. Może zapiszesz się na kurs tańca o którym zawsze marzyłaś? 🙂 Jeżeli uczęszczasz do klubu fitness i chcesz korzystać z proponowanych zajęć, wybierz zamiast intensywnego spiningu czy tabaty, jogę lub pilates.
????Niech aktywność fizyczna którą wybierzesz będzie wykonywana częściej na świeżym powietrzu niż w zamkniętym pomieszczeniu (wybierz raczej park zamiast siłowni).
????Nie ćwicz o świcie ani o zmroku wtedy kiedy jest jeszcze lub już ciemno. Postaraj się żyć zgodnie ze swoim rytmem dobowym i ćwiczyć raczej rano lub do południa. Treningi wieczorne mogą powodować zbytnie pobudzenie organizmu i problemy z zaśnięciem. Jeżeli jedyną możliwą dla ciebie porą na ćwiczenia są godziny popołudniowe i wieczorne wybierz się raczej na pilates lub spacer.
????Nigdy nie trenuj kosztem snu. Zdecydowanie więcej korzyści osiągniesz wysypiając się niż pędząc na siłownie ledwo żywy po kilku godzinach spania.
????Jeżeli nie wyobrażasz sobie zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej na rzecz spacerów czy rekreacji to zamień swoje treningi na krótkie treningi interwalowe trwające do 15 minut lub lekkie ćwiczenia siłowe.
????Słuchaj swojego organizmu. Jeśli jesteś zmęczony lub niewyspany zrezygnuj z treningu na rzecz drzemki czy delikatnej aktywności na świeżym powietrzu.
????Brakuje Ci energii na trening? To znak żeby odpocząć, a nie pić kawę lub energetyk.
????Pamiętaj! Twój organizm nie jest idiotą. Jeżeli wysyła Ci sygnały ze jest zmęczony to po prostu wrzuć na luz. Unikniesz przetrenowania i zaburzeń hormonalnych.
 
Postaraj się odróżnić prawdziwe zmęczenie od znużenia. Na znużenie bowiem aktywność fizyczna jest zbawienna 🙂
Powodzenia 🙂

Podziel się artykułem:

[Sassy_Social_Share]