Filtruj:

Aktywność fizyczna w czasie stresu 

Rady zawarte w tym artykule sprawdzą się również dla osób cierpiących na choroby autoimmunizacyjne i stany zapalne.

dsc_0934
Kiedy w naszym życiu panuje duży stres, zdarza nam się niedosypiać, stosować, nieodpowiednią dietę (np. taką która ma zbyt małą kaloryczność), a na domiar złego nasza aktywność fizyczna polega na wykonywaniu bardzo dużej ilości jednostek treningowych w postaci np. długiego cardio (bieganie, intensywna jazda na rowerze przez długi czas) czy też bardzo intensywnych treningów siłowych, to w naszym organizmie przewagę uzyskuje układ współczulny nad układem przywspółczulnym. Aby nasz organizm był w pełni sił, miał dużo energii to układ współczulny i układ przywspółczulny powinny być w równowadze. Oznacza to, że procesy w których wydatkujemy energię oraz procesy w których pobieramy energię z otoczenia powinny być zbilansowane. Dlatego, jeżeli w twoim życiu znajduje się dużo stresu czy to związanego ze z zamartwianiem się/denerwowaniem się np w pracy, czy też takiego związanego z niedosypianiem lub stosujesz ubogą w kalorie dietę (lub co najgorsze- wszystkie te czynniki występują w Twoim życiu równocześnie) to powinieneś zwrócić szczególną uwagę na aktywność fizyczną jaką podejmujesz w tym czasie, ponieważ ilość energii jaką wydatkujesz zdecydowanie przekracza ilość energii, którą pobierasz do organizmu.
Jest kilka istotnych kwestii na jakie moim zdaniem warto zwrócić uwagę w kontekście aktywności fizycznej:
👍Na czas dochodzenia do równowagi zminimalizuj treningi o wysokiej intensywności na rzecz rekreacji. Mam tutaj na myśli spacery na świeżym powietrzu zwłaszcza w parku lub w lesie, przebywanie na słońcu, rekreacyjną jazdę na rowerze czy na rolkach. Niech twoja aktywność fizyczna przypomina bardziej zabawę niż trening. Może zapiszesz się na kurs tańca o którym zawsze marzyłaś? 🙂 Jeżeli uczęszczasz do klubu fitness i chcesz korzystać z proponowanych zajęć, wybierz zamiast intensywnego spiningu czy tabaty, jogę lub pilates.
👍Niech aktywność fizyczna którą wybierzesz będzie wykonywana częściej na świeżym powietrzu niż w zamkniętym pomieszczeniu (wybierz raczej park zamiast siłowni).
👍Nie ćwicz o świcie ani o zmroku wtedy kiedy jest jeszcze lub już ciemno. Postaraj się żyć zgodnie ze swoim rytmem dobowym i ćwiczyć raczej rano lub do południa. Treningi wieczorne mogą powodować zbytnie pobudzenie organizmu i problemy z zaśnięciem. Jeżeli jedyną możliwą dla ciebie porą na ćwiczenia są godziny popołudniowe i wieczorne wybierz się raczej na pilates lub spacer.
👍Nigdy nie trenuj kosztem snu. Zdecydowanie więcej korzyści osiągniesz wysypiając się niż pędząc na siłownie ledwo żywy po kilku godzinach spania.
👍Jeżeli nie wyobrażasz sobie zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej na rzecz spacerów czy rekreacji to zamień swoje treningi na krótkie treningi interwalowe trwające do 15 minut lub lekkie ćwiczenia siłowe.
👍Słuchaj swojego organizmu. Jeśli jesteś zmęczony lub niewyspany zrezygnuj z treningu na rzecz drzemki czy delikatnej aktywności na świeżym powietrzu.
👍Brakuje Ci energii na trening? To znak żeby odpocząć, a nie pić kawę lub energetyk.
👍Pamiętaj! Twój organizm nie jest idiotą. Jeżeli wysyła Ci sygnały ze jest zmęczony to po prostu wrzuć na luz. Unikniesz przetrenowania i zaburzeń hormonalnych.
 
Postaraj się odróżnić prawdziwe zmęczenie od znużenia. Na znużenie bowiem aktywność fizyczna jest zbawienna 🙂
Powodzenia 🙂

Podziel się artykułem: